Як плавати правильно

  • Брас характеризується одночасними і симетричними рухами рук і ніг. За швидкісними показниками він займає останнє місце серед спортивних способів плавання. Весь цикл рухів рук здійснюється у воді. Кожен цикл рухів у цьому способі складається з одного рухи рук, одного руху ніг, одного вдиху і видиху у воду.

    Положення тіла. При плаванні брасом тіло плавця розташоване біля поверхні води в випрямленому положенні, а голова опущена особою у воду. Проте в періоди виконання гребків руками і ногами, а також у момент виконання вдиху положення тіла безперервно змінюється.

    Рухи ніг. У брассе ноги виконують пiдготовче рух (підтягування), робітничий рух (відштовхування) і ковзання (невелика пауза).

    Підготовче рух. У вихідному положенні ноги витягнуті і з'єднані, шкарпетки відтягнуті. З цього положення обидві ноги одночасно плавно згинаються в колінних і тазостегнових суглобах, при цьому стегна утримуються у поверхні води.

    Потім стегна починають спускатися вниз, коліна симетрично розводяться в боку приблизно на ширину тазу і одночасно трохи опускаються вниз, а стопи продовжують рух безпосередньо біля поверхні води до тулуба.

    Далі ноги продовжують згинатися в тазостегнових суглобах, а стопи по мірі підтягування розходяться в сторони на ширину тазу. Підготовче рух закінчується розведенням колін в сторони на ширину лінії плечей і поворотом гомілок і стоп назовні з одночасним задніх згинанням стоп (стопа береться "на себе”).

    Оскільки підтягування ніг створює додатковий опір руху плавця вперед, виконувати його слід з помірною швидкістю.

    Робітничий рух починається послідовним, прискореним і енергійним розгинанням ніг у тазостегнових і колінних суглобах. Гомілки і стопи здійснюють при цьому захлестывающее круговий рух, відштовхуючись від води. У першій половині робочого руху стопи рухаються в боку-назад.

    У міру випрямлення ніг в колінних суглобах вони замикаються у середній лінії тіла. Основними гребущими поверхнями під час виконання робочого руху будуть внутрішні поверхні стопи і гомілки, які, відштовхуючи воду назад, створюють значну силу тяги, що просуває тіло плавця вперед.

    Це відбувається тому, що одночасні розгинання у стегні і коліні дозволяють стопах рухатися назад, а не вниз і створювати реактивні гідродинамічні сили, спрямовані вперед. Робітничий рух закінчується випрямлянням ніг і витягаємо шкарпеток.

    Ковзання. Під час ковзання прямі, але ненапружені ноги піднімаються до поверхні, з'єднуються і займають горизонтальне положення.

    Рух рук. При плаванні брасом руху рук мають важливе значення. Цикл рухів рук складається з робочого (захоплення і основна фаза гребки) і підготовчого (виведення рук у вихідне положення) рухів.

    Захоплення. У вихідному положенні обидві руки витягнуті і з'єднані, долоні повернуті вниз і кілька звернені назовні. Кисті знаходяться під поверхнею води на глибині 10-20 см. З цього положення прямі руки починають плавно рухатися вперед, в сторони і вниз, одночасно долоні повертаються назовні, кисті трохи згинаються в променезап'ясткових суглобах, а лікті знаходяться вгорі (вище пензлів).

    Основна частина гребки. Ця фаза гребки починається в момент зміни напряму руху кистей, викликаного згинанням рук і обертанням передпліч в ліктьових суглобах. Кисті рухаються в боку-вниз-назад. У заключній частині гребки кисті і передпліччя потужно відштовхуються від води, рухаючись у напрямку назад-всередину по крутій траєкторії. Це рух виконується з прискоренням. Воно забезпечує появу великого тиску води на гребущих поверхнях рук.

    Підготовче рух. Відразу після завершення гребки кисті рук швидким, але плавним рухом виводяться у вихідне положення. Для цього наприкінці гребки руки згинаються в ліктьових суглобах до кута 90-100°, лікті опускаються вниз, а кисті піднімаються вгору до їх рівня (по горизонталі) і кілька виходять вперед (руки підводять під груди). Потім звернені всередину долонями кисті рухаються вперед - руки випрямляються в ліктьових суглобах і приймають вихідне положення.

    Дихання. Для виконання вдиху йому необхідно підняти голову так, щоб рот опинився над водою. Таке положення голови залежить від положення плечового поясу. Найбільш високе положення плечового поясу спостерігається в кінці гребки руками. Саме в цей момент і виконується вдих. Потім голова опускається особою у воду і після невеликої паузи починається видих через рот і ніс і триває все інше час циклу.

    Загальна координація рухів. З початкового положення, в якому руки і ноги випрямлені і майже з'єднані, захоплення і підтягування виконують руки, а ноги залишаються випрямленими я розслабленими. Потім, коли руки закінчують підтягування, ноги починають пiдготовче рух (підтягування).

    Далі руки виконують відштовхування і вступають у фазу виведення, а ноги продовжують підтягування (у цей момент виконується вдих). Коли лікті знаходяться на рівні підборіддя, ноги закінчують згинання в колінних і тазостегнових суглобах і розгортають стопи назовні. Далі руки витягуються вперед, а ноги починають робітничий рух (відштовхування). Цикл закінчується, коли прямі руки ковзаються попереду, а прямі, але не напружені ноги піднімаються до поверхні води.